Czy banki mogą naliczać odsetki od kosztów okołokredytowych? TSUE odpowie na pytania (SKD).
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) odpowie na pytania prejudycjalne skierowane przez polskie sądy powszechne. Odpowiedzi będą dotyczyły kwestii kluczowych dla możliwości skorzystania przez konsumentów z sankcji kredytu darmowego (SKD).
Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie zwrócił się do TSUE (sprawa sygn. C-472/23) o wskazanie, czy zawyżenie rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania (RRSO) poprzez naliczanie odsetek od kredytowanych prowizji uprawnia konsumentów do skorzystania z sankcji kredytu darmowego. Większość analizowanych przez Kancelarię umów posiada właśnie tę wadliwość – banki przyznają sobie niezasadnie prawo do naliczania odsetek od prowizji, którą wliczają do całkowitej kwoty pożyczki. Kwestia ta ma kluczowe znaczenie pod kątem SKD, ponieważ większość aktualnie prowadzonych postępowań sądowych opiera się właśnie na tym zarzucie.
TSUE ma także ocenić, w jaki sposób banki powinny informować klientów o możliwych podwyżkach opłat i prowizji w trakcie realizacji umowy. Wzrost opłat i prowizji musi mieć zawsze swoje uzasadnienie, a obecne praktyki polskich banków pozostawiają w tym zakresie wiele do życzenia.
Podobnie jak w powyższej sprawie, Sąd Okręgowy w Krakowie (sprawa sygn. C-71/24) zwrócił się do TSUE o rozstrzygnięcie, czy przepisy unijne dopuszczają pobieranie przez banki odsetek od kosztów okołokredytowych (takich jak prowizje czy składki ubezpieczeniowe). Trybunał ma także ocenić, czy banki powinny wyraźnie i jednoznacznie zaznaczać oraz tłumaczyć konsumentom, że nalicza odsetki również od kwot, które nie są im wypłacane.
I wreszcie Sąd Okręgowy w Poznaniu (sprawa sygn. C-180/24) zadał podobne pytanie – dotyczące możliwości naliczania odsetek od kosztów okołopożyczkowych.
Czytaj też: Sankcja kredytu darmowego – kiedy można z niej skorzystać?
Zadane pytania mają kluczowe znaczenie dla oceny możliwości korzystania przez konsumentów z dobrodziejstwa sankcji kredytu darmowego. Jeśli polskie sądy powszechne zaczną uznawać wskazane nieprawidłowości za uzasadniające skorzystanie z SKD, konsumenci – po złożeniu w maksymalnym terminie 1 roku od dnia wykonania umowy oświadczenia o skorzystaniu z sankcji kredytu darmowego – będą zobowiązani do zwrotu na rzecz banku wyłącznie kwoty udostępnionego im kapitału, bez odsetek i jakichkolwiek kosztów dodatkowych. Warto zaznaczyć, że większość umów, z którymi Kancelaria miała dotychczas do czynienia, zawiera właśnie te wadliwości, które dostrzegły ww. sądy odsyłające.
Zawarłeś umowę pożyczki i zastanawiasz się, czy jest uczciwa? Skontaktuj się z nami. Przeanalizujemy Twoją umowę i przedstawimy możliwe drogi działania. Umowy kredytowe / pożyczkowe analizujemy bezpłatnie. Więcej o świadczonej przez nas pomocy w zakresie sankcji kredytu darmowego przeczytasz tu.