Umowa ubezpieczenia inwestycyjnego „PARETO II” nieważna
![](https://ml9hxddyyf4y.i.optimole.com/cb:bn_7.1f19e/w:1617/h:1080/q:mauto/f:best/https://kancelaria-klk.pl/wp-content/uploads/2024/02/scott-graham-5fNmWej4tAA-unsplash-scaled.jpg)
Dzisiaj dzielimy się z Wami wieścią o wyroku, który jest konsekwencją uznania przez sąd, że stosunek prawny wynikający z umowy grupowego ubezpieczenia inwestycyjnego „PARETO II” jest nieważny w całości. Sąd zasądził na rzecz ubezpieczonego zwrot wszystkich wpłaconych składek i opłat.
Powództwo obejmowało żądanie zapłaty kwoty ponad 65 tys. zł. Co ciekawe, w toku postępowania ubezpieczyciel przyznał, że niezasadnie pobrał opłatę likwidacyjną w kwocie 23.908,32 zł, co stanowiło ponad 35% (!) wpłaconych przez ubezpieczonego środków. Suma ta została ubezpieczonemu zwrócona – stąd punkt 1 wyroku, częściowo umarzający postępowanie w sprawie.
W pozostałym zakresie Sąd nie miał wątpliwości co do tego, że konstrukcja stosunku ubezpieczenia łączącego naszego Klienta z ubezpieczycielem jest tak wadliwa, że uznać należy, że stosunek ten jest w całości nieważny. W ustnych motywach rozstrzygnięcia Sąd wskazał, że ubezpieczyciel nie wywiązał się z podstawowych obowiązków informacyjnych wobec konsumenta. Nasz Klient nie został należycie poinformowany nawet o czasie trwania umowy ubezpieczenia – był przekonany, że umowa będzie trwała 5 lat, podczas gdy stosunek ubezpieczenia został nawiązany na lat 15. W tym kontekście istotne jest, że gdyby ubezpieczony zdecydował się zrezygnować z umowy w ciągu pierwszych 3 lat, ubezpieczyciel – na mocy postanowień umowy – byłby uprawniony do zatrzymania 100% zgromadzonych przez ubezpieczonego środków; w 4 i 5 roku natomiast – odpowiednio 75% i 50%.
Wyrok jest nieprawomocny i należy spodziewać się apelacji ze strony towarzystwa ubezpieczeń.
Sprawę prowadzą: radca prawny Małgorzata Mazur oraz radca prawny Katarzyna Lubańska-Kępa.