Sąd zmienia zdanie! I wstrzymuje spłatę kredytu pseudowalutowego na czas trwającego postępowania sądowego
Sąd zmienia własne zdanie!
Ci kredytobiorcy na początku postępowania sądowego nie mieli szczęścia. Złożyli do Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie pozew o ustalenie nieważności umowy kredytu indeksowanego kursem CHF i zapłatę świadczenia nienależnego z tego tytułu. Wraz z pozwem złożyli wniosek o zabezpieczenie ich roszczenia poprzez wstrzymanie płatności rat kredytu na czas trwającego postępowania sądowego z bankiem. Mieli do tego wszelkie podstawy, ponieważ są konsumentami, ich umowa zawiera klauzule abuzywne (niedozwolone) i na dzień wytoczenia powództwa spłacili bankowi dużo więcej, niż pożyczyli.
Sąd jednak, pomimo istnienia podstaw faktycznych i prawnych do wstrzymania Kredytobiorcom płatności rat kredytu, nie przychylił się do ich wniosku. Ponieważ niezmiennie staliśmy na stanowisku, że Powodom należy się zabezpieczenie, w sprawie zostało złożone zażalenie. Niestety, sąd odwoławczy nie uwzględnił zażalenia Kredytobiorców i również odmówił im wstrzymania płatności rat kredytu na czas procesu sądowego. Postanowienie Sądu w tym zakresie stało się prawomocne.
Upłynął rok czasu, w trakcie którego TSUE wydał kilka miażdżących dla banków orzeczeń. Od TSUE odbiła się m.in. sprawa Getin Noble Bank S.A. w upadłości, a z orzeczenia Trybunału wynika, że udzielenie zabezpieczenia kredytobiorcy może być zasadne nawet wtedy, kiedy nie spłacił jeszcze kapitału kredytu, jeśli istnieje ryzyko, że brak zabezpieczenia uniemożliwi lub poważnie utrudni wykonanie zapadłego w sprawie orzeczenia.
Wspólnie z Kredytobiorcami podjęliśmy decyzję o ponowieniu wniosku o udzielenie zabezpieczenia. Co istotne, kolejny wniosek został złożony w oparciu o identyczny stan faktyczny – do wniosku nie były dołączane żadne dodatkowe dokumenty, ani Sąd nie został poinformowany o kolejnych dokonanych spłatach rat kredytowych.
Stało się to, na co liczyliśmy – Sąd zmienił swoje zdanie i udzielił Powodom zabezpieczenia poprzez wstrzymanie obowiązku spełniania wszelkich świadczeń przez Kredytobiorców na rzecz banku w toku postępowania sądowego. Sąd w sentencji postanowienia jednoznacznie wskazał, że w pełni podzielił nasze argumenty wskazane we wniosku.
Poniżej przedstawiamy historię wydawanych postanowień w tej sprawie. Jaki jest z tego morał? Warto nie poddawać się i konsekwentnie walczyć o swoje prawa!
Masz kredyt tzw. „frankowy” (indeksowany lub denominowany do CHF / EUR / USD / JPY lub innej waluty obcej) i chcesz sprawdzić, czy Twoja umowa jest uczciwa? Skontaktuj się z nami. Przeanalizujemy Twoją umowę i przedstawimy możliwe drogi działania. Umowy kredytu analizujemy bezpłatnie.